Uwaga

Fizykoterapia

Biorąc pod uwagę fizykoterapię, najczęściej wykonywane są naświetlania lampą Sollux i Bioptron a także okłady żelowe zimne i ciepłe oraz wodolecznictwo.

 

·       Lampa Sollux - jest to lampa do terapii ciepłoleczniczej. W zależności od rodzaju schorzenia, stosuje się filtr czerwony w celu złagodzenia podrażnień lub niebieski, który działa przeciwbólowo.

·       Lampa Bioptron - jest urządzeniem ze specjalnym mechanizmem optycznym. Wykorzystywana jest głównie w procesie gojenia ran, wykazuje silne działanie przeciwbólowe.

·       Okłady żelowe zimne stosuje się w celu wywołania działania miejscowego. Działające zimno wywołuje efekt naczyniozwężający w małych, powierzchownych naczyniach krwionośnych, przez co zmniejsza przepływ krwi w tych okolicach - działa przeciwobrzękowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie, obniża aktywność metaboliczną tkanek, temperaturę, wrażliwość zakończeń nerwowych.

·       Okłady żelowe ciepłestosowane miejscowo powodują podwyższenie temperatury tkanek, co daje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zmniejsza lepkość krwi, zwiększa przepływ chłonki. Wskutek rozszerzania naczyń skóry wzrasta w nich przepływ krwi, podwyższa się ciśnienie kapilarne.

·       Wodolecznictwo metoda leczenia bodźcowego, która polega na zewnętrznym stosowaniu wody o różnych postaciach: ciekłej, stałej lub gazowej. Podstawę leczniczego działania stanowi odpowiednia temperatura lub ciśnienie wody użytej odpowiednio do danej terapii.