Uwaga

Rehabilitacja

W Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Krośnie zabiegi rehabilitacyjne wykonywane są przez technika fizjoterapii na zlecenie lekarza rodzinnego lub lekarzy specjalistów. Zabiegi odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku. Wśród najczęściej wykonywanych znajdują się te z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii oraz masaż.

1.    Do zajęć z kinezyterapii zaliczyć można m.in.:

·         Ćwiczenia bierne, czynno – bierne, czynne, czynne z oporem, ćwiczenia samowspomagane, ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy, korygujące wady postawy, pozycje ułożeniowe, nauka chodu oraz etapowa pionizacja.

·         Rowerki stacjonarnewykorzystywane głównie do ćwiczeń oporowych kończyn dolnych. Systematyczny i regularny trening na nim wspomaga obniżenie ciśnienie krwi, przyspiesza spalanie tłuszczu a także zwiększa pojemność płuc. Tego rodzaju wysiłek dostosowany jest do osób w każdym wieku, niezależnie od stopnia sprawności.

·         Pionizator wykorzystywany jest głównie do ćwiczeń z osobami, które przez dłuższy okres czasu pozostają w pozycji leżącej. Jego głównym celem jest poprawa funkcjonowania układu oddechowego, nerwowego a także dostosowanie układu krążenia do zmiany pozycji ciała.

·         UGUL (Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego) to nic innego jak kabina, w której wykonuje się ćwiczenia w podwieszeniu. Jego zadaniem jest pomoc w wykonywaniu ćwiczeń w odciążeniu, z oporem, podwieszeń całkowitych i częściowych. Ćwiczenia w nim wykonywane zwiększają możliwości siłowe, ruchomość stawów zapobiegają powstawaniu przykurczy, a także przeciwdziałają zanikom mięśniowym.

2.    Biorąc pod uwagę fizykoterapię, najczęściej wykonywane są naświetlania lampą Sollux i Bioptron a także okłady żelowe zimne i ciepłe oraz wodolecznictwo.

 

·       Lampa Sollux - jest to lampa do terapii ciepłoleczniczej. W zależności od rodzaju schorzenia, stosuje się filtr czerwony w celu złagodzenia podrażnień lub niebieski, który działa przeciwbólowo.

·       Lampa Bioptron - jest urządzeniem ze specjalnym mechanizmem optycznym. Wykorzystywana jest głównie w procesie gojenia ran, wykazuje silne działanie przeciwbólowe.

·       Okłady żelowe zimne stosuje się w celu wywołania działania miejscowego. Działające zimno wywołuje efekt naczyniozwężający w małych, powierzchownych naczyniach krwionośnych, przez co zmniejsza przepływ krwi w tych okolicach - działa przeciwobrzękowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie, obniża aktywność metaboliczną tkanek, temperaturę, wrażliwość zakończeń nerwowych.

·       Okłady żelowe ciepłestosowane miejscowo powodują podwyższenie temperatury tkanek, co daje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zmniejsza lepkość krwi, zwiększa przepływ chłonki. Wskutek rozszerzania naczyń skóry wzrasta w nich przepływ krwi, podwyższa się ciśnienie kapilarne.

·       Wodolecznictwo metoda leczenia bodźcowego, która polega na zewnętrznym stosowaniu wody o różnych postaciach: ciekłej, stałej lub gazowej. Podstawę leczniczego działania stanowi odpowiednia temperatura lub ciśnienie wody użytej odpowiednio do danej terapii.

3.   Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Krośnie mają również możliwość korzystania z masażu leczniczego, którego celem jest wyrównanie pewnych zaburzeń, masaż wykonywany jest również z użyciem środków wspomagających zabieg, np. różnego rodzaju maści leczniczych.